Tatili Fırsata Çevirme (02.08.2009)

tatilKriz dönemlerinde insanların iş değiştirmesi, kariyerlerinde değişiklik yapması zordur. Çünkü böylesi dönemler de ortalık toz dumandır. Çalışanlar, hazır işsizler iş bulamamışken, kariyer değişikliğinin doğru yer ve zamanı olduğu noktasında tereddüt ederler.

Bu dönemlerde çalışanlar yaşadıkları sıkıntı ve stresle doğru karar verip veremeyeceğini de  tam olarak bilememektedirler.

Ama ne olursa olsun çalışanlar çalıştığı işte mutlu olup olmadığına işinde onu nelerin mutlu ettiğine, işini sevip sevmediğine ve neden sevip sevmediğine, nasıl bir kariyer istendiklerinin de cevabının tam olarak verilmesi gerekiyor. Çünkü işyerlerinde o kadar çok zaman geçiriyoruz ki, çalışma arkadaşlarımız yeri geldiğinde bize ailemizden daha yakın olabilmektedir. Dolayısıyla bu ortamda huzursuz olmak yada yaptığımız işi sevmemek bizi hem mutsuz  etmekte, hem de işyerini bize çekilmez hale getirmektedir.

Eğer işyerinde  huzursuz  ve mutsuzsak böylesi bir ortamda, kariyerimizle ilgili doğru karar vermemiz zordur. Ayrıca çalıştığımız yer ne kadar iyi olursa olsun, iş stresi ve ortamı sağlıklı karar almamızı engellemektedir.

Kariyerimizle ilgili kararlar kolayca alınabilecek türden kararlar olmadığından, üzerinde enine boyuna düşünüp, sakince alınması gerekmektedir. Çünkü yanlış bir karar,  bizi hedeflediğimiz noktadan daha farklı bir yere götürüp, daha da başarısız olmamıza belki telafisi çok zaman alacak işlere sebep verecektir.

Peki, böylesi önemli bir karar için nasıl bir zamanı kollayacağız.  Malum olduğu üzere içinde bulunduğumuz dönem tatil ayları olduğu için, insanlar bir senenin yorgunluğunu atmak için tatile çıkmaktadırlar. Bu dönemlerde insanlar, geçen bir senenin muhasebesini yaparak kariyerleri ile ilgili kararlar alıp, güçlü ve zayıf yönlerini tespit edip, eksik noktalarının gelişimi için nasıl bir yol izleyeceğine dair daha rahat karar verebilirler. Çünkü tatil dönemlerinde insanlar, sıkıntı ve stresten biraz daha arınmış olacaklarından daha sağlıklı karar verebilirler.

Aslında her insanın tatil zamanlarında kendini muhasebeye çekmesi, son bir sene içinde yaptıklarını gözden geçirip gelecek bir yıllık sürenin kariyer hedeflerine ulaşması için yapması gerekenleri planlamasının, kariyerlerine büyük faydası vardır. Çünkü iş dünyası devamlı değişmekte, her gün her şey yenilenmektedir.

Tatil dönemlerinde insanlar kendilerini yeniledikleri gibi, kariyer hedeflerini ve bu yolculukta ihtiyaç duyacakları donanımları da gözden geçirmesinden daha doğal bir şey yoktur. İnsanın değişime ayak uydurması, kariyerinde başarılı olması adına bir ihtiyaçtır. Bu sayede insanlar kendini geleceğe hazırlarlar.

Sonuç olarak; tatilleri gezip dinlenmenin yanında kariyerimizle ilgili kararlar alma, hedeflerimize ne kadar ulaştığımızın kontrolünü yapabileceğimiz fırsatlardır. Yalnız burada geçirdiğimiz bir senenin muhasebesini yaparken yaşadığımız başarısızlıklardan dolayı umutsuzluğa kapılmamalı, kendimize olan güveni kaybetmemeliyiz. Unutmamalıyız ki yaşanan başarısızlıklar bizi bir adım daha başarıya yaklaştıran deneyimlerdir. Geleceği planlarken de umutla bakıp, başaramayacağımıza inandığımız noktalarda yaşadığımız başarıları gözümüzün önüne getirmemiz, onlarla kendimizi motive etmemiz sağlıklı kararlar almamıza yardımcı olacaktır.

Tatil dönemlerini iyi değerlendirip, fırsata dönüştürmeniz dileklerimle…